Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šafaříkova společná anténa SUPER

AKTUÁLNĚ

V rozvodu STA vchodu 2539 je přítomen čtvrtý multiplex. Aktuálně s dostupnými programy :

ČT 1 HD, Nova HD a Fanda, TV Pohoda a Inzert TV ČT 1 HD, Smíchov

Chytáme jej z vysílače Louštín  -  klikněte pro bližší údaje.

Neobvyklý směr příjmu přináší problémy se slabým signálem a tím se více projevuje sílící rušení na televizních kanálech. V cestě signálu je vřazen speciální filtr - odladěný pro naší STA.  Pro možné rušení jsem aktální příjem nazval pokusným. Pokud se budou projevovat poruchy příjmu bude nutné s filtrem manipulovat - budu se v tom zkrátka vrtat.   

Programy ve vysokém rozlišení vyžadují k příjmu televizor s vnitřnostmi připravenými tento signál zpracovat. Pokud nevlastníte HD televizní příjímač uslyšíte z HD programů pouye zvukový doprovod.

 


STA ŠAFAŘÍKOVA

Popis instalace a využití systému pro příjem pozemní a satelitní televize ve dvou domech jednoho sídliště v Žatci. Po zamítnutí levné varianty instalace byla vybrána optimální varianta osazení s ohledem na budoucí možný vývoj i na možnost přizpůsobení specifickým požadavkům jednotlivých domů.

Vyšší počet televizorů v domácnostech, dvouvstupové satelitní přijímače (nahrávání) a současné možnosti techniky vedly k rozhodnutí přivést do každého bytu dva samostatné koaxiální kabely s plnou programovou nabídkou. Kvalitní účastnická zásuvka uspokojí zájemce o výlučně pozemní příjem televizních programů stejně jako satelitní fandy.zasuvka.jpg

  První přívodní kabel s plnou nabídkou ve  frekvenčního rozsahu 47- 2 400 MHz je přiveden na levý F-konektor. V rámci bytu je tak možno jedním kvalitním koaxiálním kabelem zapojeným do tohoto konektoru vést sdružené signály satelitních i pozemních programů do místa sledování. Prakticky tím prodlužujeme jeden z přívodních kabelů.

Signály z druhého kabelu jsou rozděleny na pozemní (IEC konektor - tmavý) a satelitní (F-konektor zcela nahoře). Zájemce o pozemní příjem využije jen výstup pozemních signálů (IEC konektor). Zde je jediná "anomálie" - IEC vývod je typu "maminka".

V následujících schématech znázorním možnosti bytového rozvodu. Tato schémata byla vhozena do každé z poštovních schránek a vyvěšena na nástěnku. Nakonec připojím několik fotografií z výstavby systému.

První jednoduché schema je vhodné pro zájemce požadující příjem pozemních digitálních programů. Signál lze kvalitními prvky větvit/rozbočovat na více televizorů.rozvod_01.jpg

Příklad rozbočení na dva televizory pomocí průchozí účastnické zásuvky je na následujícím obrázku. Místo průchozí zásuvky lze použít kvalitní rozbočovač. Zesilovat není účelné, v každé zásuvce je signálu dost pro rozbočení na více televizorů

rozboceni_zasuvka.jpg

 

 

 

 

 

 

Využití satelitního příjmu je bezproblémové. V tomto případě znovu připomínám, že pro kvalitní výsledky musíme i v rámci bytu použít kvalitní kabel a konektory. Pro časté dotazy sousedů opakuji, že zařízení žádným způsobem přijímané signály neupravuje nebo neumožňuje dekódování a příjem bez poplatků. Zařízení jen kvalitně přijme a sloučí signály ze čtyř satelitních pozic a pozemní příjem a dopraví tuto "směs" do každého bytu dvěma kabely. K příjmu satelitního vysílání tak musí každý zájemce použít vlastní odpovídající zařízení. Dle usnesení shromáždění vlastníků nebudou na nové fasádě instalovány individuální satelitní ani jiné antény. 

Instalované zařízení umožňuije příjem ze čtyř satelitních pozic dle následujícího seznamu :

satelitní pozice                     provozovatel                přepínač příjmu DiSeqC

0,8/1 st. W Intelsat/Thor        UPC Direct, DigiTV                     A (event. 1)

13 st. E  Hot Bird                                                                   B (event. 2)

19,2 st. E Astra 1H/1K/1L/1M/2C                                            C (event. 3) 

23,5 st. E Astra 3B                   CS Link/Sky Link                      D (event. 4)

Současní uživatelé služeb operátora DigiTV tak v ideálním případě jen přepojí satelitní set top box kvalitním kabelem do f-konektoru nově instalované zásuvky místo do stávající paraboly. Uživatelé se dvěma přijímači využijí f-konektory oba. Příjmu UPC a DigiTV byla věnována velká pozornost. Signály především DigiTV jsou velmi slabé. Proto byla ke společnému příjmu použita velká parabola využitá jen pro tuto pozici.

začátek montáže

Montáž začínala instalací držáků z zajištěním průchodu kabelů. Práce byly hotovy před izolací stěn, abychom později nanarušili kvalitně provedenou fasádu.

Zateplení nám provádí firma REFILSTA s.r.o. z Loun a zatím pracují k naší plné spokojenosti.

S kvalitou jejich prací je spokojen i stavební dozor pan Martinovský.

 

 

Zvláštní pozornost je věnována ochraně proti přepětí. Kvalitní ochrany na všech vstupech nově instalovaného zařízení do domu. Úpravě kabelů se věnuje amaterský architekt kabelových rozvodů Zdeněk Křivánek  :-)

prepetovky.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Na všech spojích jsou použity jen špičkové kompresní konektory CABLECON. Na venkovních komponentech ve vodotěsném provedení. Konvertory jsou neméně kvalitní ALPS.

konektory.jpg

 

 

 

 

 

 

 

konvertory.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Kvalitním komponentům a kvalitnímu nastavení odpovídají i výsledky na účastnických zásuvkách. Na obrázcích jsou snímky obrazovek na posledních účastnických zásuvkách.

ucastnik_dvb_t.jpg

 

 

 

 

Pozemní příjem - perfektní kvalita, nízká chybovost

 

 Pro kvalitní pozemní příjem využívejte tyto kanály pásma UHF :

34    +    48    +    52    +    (44)

Při ladění doporučuji ruční - MANUÁLNÍ - vyhledání výše uvedených kanálů. Automatické ladění by mohlo zachytit slabé kmitočty, na nichž je příjem silně rušený.

 

ucastnik_dvb_s.jpg

Satelitní příjem - perfektní kvalita, nízká chybovost

A nakonec obávané DigiTV na jedné z účastnických zásuvek. Vše funguje na první zapojení.

ucas_zasuvka.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 Další obrázky budou přibývat  ve fotoalbu na těchto stránkách.