Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co o zabezpečení (skoro) určitě NEVÍTE

 

Zkuste si představit, že si do domu/bytu pozvete cizího člověka. Člověka, kterému ukážete, kde je možné do domu nepozorovaně vlézt. Poté mu ukážete celý dům/byt a naznačíte, kde máte nejcennější věci. Nedovedete si takovou situaci představit? Opravdu ne?
 
Vidíte a přitom denně podobnou situaci podstupují davy zájemců o instalaci zabezpečovací signalizace. Budu jim říkat poptávači. Oni skutečně poptávají instalaci zařízení, které jim má pomoci chránit majetek a život v naprosté většině za nejnižší cenu.  
K napsání tohoto pojednání mne vyprovokovala řada nabídek konkurenčních "instalatérů" živnostníků,  ve kterých je cena za celou instalaci zabezpečení nabízena za prodejní cenu materiálu. Cena za práci je uvedena ZADARMO nebo jen za 1.- Kč. A to prosím včetně DPH!!! Na AUKRu je najdete zcela spolehlivě. Filantrop se zkrátka pozná na první pohled. 
Jeden z návrhů byl pro zemědělskou usedlost vyhotoven dle Google maps na dálku a cenu montáže  za korunu "instalátor" okomentoval tím, že ji prý poskytuje přímo výrobce. Takové nabídce je těžké odolat.
 
A poptávači po zabezpečení se ptají:
Když to umí hodný pan od Teplic – proč to neumí pan ze Žatce?

Pro ty kdo se právě rozhodují přidávám – zdarma včetně DPH -  svůj názor podpořený dvaceti lety práce v oboru. V žádném případě v textu nepopisuji jakoukoliv skutečnou situaci. Je to jen moje fikce toho co by se klíďo píďo MOHLO někdy v budoucnu STÁT. Jakákoliv souvislost s jakoukoliv firmou či živnostníkem je předem vyloučena právě zmíněnou osobní fikcí. Nechci ani v nejmenším naznačit, že osoby používající popisované metody při své činnosti představují jakékoliv riziko pro případné obchodní partnery. Je to jen úvaha co by se také mohlo NĚKDY - v budoucnu a v úplně jiné zemi - stát. 

Pořízení zabezpečení je stejné jako pořízení jakékoliv jiné – dlouhodobě používané – věci. EZS si nekupujeme maximálně na dobu záruky jako mixér, stejně tak auto si nekupujeme na krátkou dobu jako třeba vysavač. V uvažovaném horizontu např. deseti let životnosti si kupujeme celých těch deset let života se zařízením, které nám může zachránit hodnoty nebo i život. Jak vhodné je na tomto místě opravdu šetřit???
Je vhodné svěřit instalaci do rukou člověka, kterého vidíme nejspíš prvně a skoro určitě naposledy ???
 
Ale to není všechno – Lidé čtěte a bděte .…. Dál.
 
Instalaci zabezpečovací signalizace (dále také jen EZS) předchází prohlídka objektu/budovy/domu a stanovení nabídkové ceny - to se od stolu dá těžko.
 
A to je právě ta příležitost při které dojde vědomky i nevědomky k předání tolika důvěrných informací, které by jinak poptávač ve střízlivém stavu řekl jen pod opakovaným slibem manželství. Již zběžná prohlídka domu odpoví je li v domě "něco k snědku " a současně objeví citlivá místa pro vniknutí. Tam kde je zájem poptávajících o střežení největší zase vnímavému naznačí, kam by se měl případný vetřelec rychle přesunout, aby se nazobal. Elegantní a bezbolestné jako moderní zubařská vrtačka.

A následuje zcela smyšlená historka 

Garantuji však, že je technicky velejednoduše proveditelná.

Po prohlídce je hodným pánem s certifikátem navržena cena které prostě nejde odolat. Zvláště v případě kdy je dům/byt shledán při prohlídce "výživným". Za komponenty ručí výrobce, sám na sebe bere dokonce břímě prodloužené záruky tak co - hlavně ať nám to rychle funguje - viď mámo. 

Zákazník si nechá dodat a naprogramovat tři dálková ovládání pro zabezpečovací systém. Při každém otevření a zavření odešle alarm hlavní osobě zprávu SMS o manipulaci. Otec má tak i z pole role dokonalý přehled o situaci.
 
Ale hodný a levný pán má v kapse ještě jeden ovladač, který dovede také odjistit, ale žádnou zprávu tentokrát neodešle. Ten ovladač si nikdo neobjednal a ten hodný pán co nám instaloval alarm za jednu korunu - paní sousedko, přeci nebudeme platit toho zlatokopa od vedle - si ten další ovladač odveze domů. Třeba na hraní sousedovic dětem. Dětem, kterým nesmí být patnáct a musí být hubené, aby se protáhli každým okénkem. Kdyby je totiž chytili tak je to jen taková dětská hra. Nebaví je sedět za počítačem tak se šli protáhnout –  tím okénkem.    

A že je za oknem čidlo a v celém domě zabezpečení. Ale to je v pořádku - měli v kapse ten ovladač a jak se protahovali okénkem tak celý dům odjistili. Až se majitel vrátí tak bude určitě zase zabezpečeno !!!

Všechno to jsou náznaky toho co by se v budoucnu v jiné zemi atd. atd.. mohlo stát. A hned je tady otázka komu všemu se výše naznačené stane ??? Všem ???

A jako na konci každé bajky PONAUČENÍ :

Nevím jestli se to přihodí všem. Ti kdo bezhlavě poptávají levný systém a jsou ochotni si pro pár ušetřených tisícikorun pozvat k instalaci citlivého zařízení do domu "cizího člověka" si každopádně o něco podobného koledují. Dokonalou jistotu nezaručí nikdo. Uvážlivým rozhodnutím se však lze mnoha problémům vyhnout již od počátku. Odborník z místa, který v místě žije a chce žít i nadále je v každém případě nesrovnatelně vyšší garancí spolehlivosti než hodný pán vod Teplic.

Levně koupil - dvakrát zaplatil !

 

Jen aby to nakonec někdo nebral jako vlastní reklamu mne, co místního a spolehlivého živnostníka ....    

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář